Konferencja Jubileuszowa „XXV lat funkcjonowania Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego”
6 czerwca 2023 r. w Augustowie rozpoczęła się dwudniowa Konferencja Jubileuszowa „XXV lat funkcjonowania Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego”, której organizatorem był Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.
Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO) jest unikalnym systemem doświadczalnictwa w Unii Europejskiej, polegający na współpracy pomiędzy istniejącymi w kraju jednostkami badawczo-doświadczalnymi na zasadach synergizmu. PDO to badania prowadzone w formie różnych serii doświadczeń w poszczególnych województwach lub takich samych w skali całego kraju, koordynowanych merytorycznie i metodycznie przez COBORU.
Przypominając zasady działania i sens Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, chcemy podkreślić jak istotnie wpływa on na jakość badań wartości gospodarczej odmian gatunków roślin uprawnych o dużym znaczeniu gospodarczym. To dzięki PDO mamy „Listy Odmian Zalecanych” dla poszczególnych województw, które ułatwiają rolnikom dokonania wyboru odmiany, najbardziej dostosowanej do lokalnych warunków agrotechnicznych. PDO to również szereg publikacji: Wstępne wyniki plonowania odmian w doświadczeniach porejestrowych, Wyniki Porejestrowych Doświadczeń Odmianowych, a także publikacje na poziomie województw m.in. Biuletyny – wyniki Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w poszczególnych województwach. Twórcami systemu PDO byli Pan Profesor Edward Gacek, Pani Mirosława Domańska i Pan Kazimierz Pyziak.
Podczas Jubileuszu zostały wręczone odznaczenia państwowe i ministerialne oraz okolicznościowe dyplomy i statuetki „25 lat PDO”. Wśród nagrodzonych znaleźli się również Dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Pawłowicach Pan Norbert Styrc oraz Kierownik Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Kochcicach Pan Stanisław Kołodziej.